Arsenal wskakuje do Top Four

Unai Emery

W jednym z niedzielnych spotkań 27. kolejki angielskiej Premier League, Arsenal pokonał przed własną publicznością Southampton 2:0 (2:0). The Gunners sprawę załatwili bardzo szybko – w przeciągu 17 minut, gole zdobyli Lacazette i Mkhitaryan. Dzięki dzisiejszej wygranej, Arsenal wskoczył do Top Four. 90 minut w barwach Świętych rozegrał Jan Bednarek.

Unai Emery dokonał sześciu zmian po rewanżowym starciu z BATE w lidze Europy – tym razem na murawie pojawili się Leno, Kolasinac, Sokratis, Torreira, Ramsey i Lacazette. Na trzy korekty w składzie po porażce z Cardiff zdecydował się za to Ralph Hasenhuttl – Gunn, Targett i Armstrong zastąpili McCarthy’ego, Bertranda i Longa.

W pierwszych minutach doskonale sprawdziło się powiedzenie, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić – kilkadziesiąt sekund po tym, jak pojedynek jeden na jednego z Leno przegrał Redmond, futbolówka znalazła się w siatce gości. Po dograniu Iwobiego z lewego skrzydła i niezbyt udanym strzale Mkhitaryana, tor lotu piłki zmienił Lacazette, otwierając wynik meczu.

W 17. minucie, Kanonierzy prowadzili już 2:0 – kolejny raz podawał Iwobi i tym razem bezpośrednio po asyście Nigeryjczyka, piłkę do siatki skierował Mkhitaryan. Siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry w pierwszej połowie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, strzał głową Lacazette’a wybronił Gunn.

Chwilę później londyńczycy powinni prowadzić już 3:0 – po dośrodkowaniu Lichtsteinera z futbolówką w pole karne wpadł Kolasinac, który odegrał do lepiej ustawionego Lacazette’a, ale Francuz nie zdołał trafić w światło bramki z sześciu metrów. W 42. minucie, Gunn wybronił jeszcze płaski strzał Lacazette’a.

Na emocje w drugiej połowie trzeba było poczekać ponad pół godziny – najpierw po zagraniu Aubameyanga, bliski pokonania własnego bramkarza był Vestergaard, a chwilę później, Gabończyk został w ostatniej chwili zablokowany przez obrońców. W 89. minucie, kapitalnie do uderzenia zza pola karnego złożył się Targett, ale futbolówkę zmierzającą w okienko sparował Leno.

Kiedy następne mecze?

Piłkarze Arsenalu dzięki dzisiejszej wygranej zdołali awansować na czwarte miejsce w ligowej klasyfikacji, natomiast Southampton pozostaje w strefie spadkowej. W następnej kolejce, już w środku tygodnia, Kanonierzy podejmą Bournemouth, natomiast Święci zagrają z Fulham.

Arsenal FC – Southampton 2:0 (2:0)

1:0 Lacazette 6′
2:0 Mkhitaryan 17′

Arsenal: Leno – Kolasinac, Sokratis, Mustafi, Lichtsteiner (56′ Kościelny) – Xhaka, Torreira – Mkhitaryan, Ramsey (63′ Ozil), Iwobi (74′ Aubameyang) – Lacazette

Southampton: Gunn – Stephens (46′ Austin), Vestergaard, Bednarek – Targett, Ward-Prowse, Romeu, Hojbjerg, Valery – Armstrong (46′ Obafemi [65′ Elyounoussi) – Redmond