LM: Ajax wygrywa w Londynie!

Piłka Ligi Mistrzów 2018/19

Ajax Amsterdam zrobił duży krok w kierunku finału Ligi Mistrzów. W pierwszym półfinałowym meczu, podopieczni Erika ten Haga pokonali 1:0 na wyjeździe Tottenham Hotspur.

Obie drużyny w poprzednich rundach wyeliminowały faworytów do końcowego triumfu w rozgrywkach. Tottenham uporał się z Manchesterem City, natomiast w Ajax w świetnym stylu rozprawił się z Realem Madryt i Juventusem. Przed wtorkowym pojedynkiem w Londynie trudno było wskazać faworyta.

Spotkanie świetnie ułożyło się dla gości z Amsterdamu, którzy w 15. minucie objęli prowadzenie. Po prostopadłym zagraniu Ziyecha, piłka trafiła do Van de Beeka, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Piłkarz Ajaksu zmylił Llorisa, a następnie pewnym uderzeniem umieścił futbolówkę w siatce.

Dziewięć minut później okazję do podwyższenia na 2:0 miał Dusan Tadić, który świetnie rozegrał piłkę z Van de Beekiem, ale jego uderzenie z lewej strony pola karnego wybronił bramkarz Tottenhamu. Koguty mogły odpowiedzieć w 26. minucie, ale po dośrodkowaniu z rzutu wolnego obok słupka główkował Llorente.

Tottenham szukał okazji, ale miał spore problemy z konstruowaniem akcji. Ajax utrudniał mu to poprzez stosowanie wysokiego pressingu. Gospodarze zagrożenie stwarzali praktycznie tylko po stałych fragmentach gry. Tak było także w doliczonym czasie gry, gdy po centrze Trippiera z rzutu wolnego, tuż nad poprzeczką główkował Alderweireld.

Sześć minut po przerwie celnie na bramkę Ajaksu z około czternastu metrów uderzała Alli, ale na posterunku był dobrze ustawiony Onana. W kolejnych minutach obraz gry nie uległ zmianie. Goście skutecznie powstrzymywali akcje podopiecznych Mauricio Pochettino.

Z minuty na minutę Tottenham radził sobie coraz lepiej i sprawiał coraz większe problemy Ajaksowi, ale niewiele z tego wynikało. Ajax wyczekiwał natomiast na kolejną swoją okazję. W 78. minucie bliski zdobycia drugiego gola był Neres, ale piłka po jego strzale trafiła w słupek.
Ostatecznie wynik 1:0 utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego.

Tottenham Hotspur – Ajax Amsterdam 0:1 (0:1)

0:1 Van de Beek 15′

Ajax – Tagliafico, Veltman, Van de Beek

Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen (39′ Sissoko) – Trippier (80′ Foyth), Eriksen, Wanyama, Rose (79′ Davies) – Alli, Llorente, Lucas

Ajax: Onana – Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico – Van de Beek, Schone (65′ Mazraoui), De Jong – Ziyech (87′ Huntelaar), Tadić, Neres