Championship: Derby drugim finalistą!

Mateusz Klich

Derby County wygrało w środę na wyjeździe z Leeds United 4:2 i zostało drugim finalistą baraży w The Championship. Barany przegrały pierwsze spotkanie 0:1, a w drugim przegrywało już także 0:1, ale ostatecznie zdołały odrobić straty z nawiązką.

Gospodarze objęli prowadzenie w 24. minucie, kiedy to Kalvin Phillips dograł piłkę z rzutu wolnego, a Stuart Dallas z bliska wpakował ją do siatki. Sześć minut później bliski podwyższenia wyniku był Mateusz Klich, ale po jego strzale z dystansu piłka odbiła się od obrońcy i trafiła w poprzeczkę.

Tuż przed przerwą gorąco zrobiło się za to w polu karnym Pawii. Najpierw po główce Masona Bennetta futbolówka odbiła się od słupka, a tuż przed przerwą nieporozumienie w obronie Leeds wykorzystał Jack Marriott i pakując piłkę do pustej bramki doprowadził do remisu.

Druga połowa rozpoczęła się od drugiego gola dla Derby, którego po podaniu Harry’ego Wilsona zdobył Mason Mount. W 58. minucie było już 1:3, gdyż Wilson wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Toma Lawrence’a na Bennecie. Piłkarze Leeds nie podłamali się jednak i cztery minuty później po podaniu Klicha Dallas zdobył dla nich drugiego gola.

Od 78. minuty podopieczni musieli radzić sobie w dziesiątkę, gdyż drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Gaetano Berardi. Goście skorzystali z liczebnej przewagi siedem minut później. Podawał Richard Keogh, a Jack Marriott spokojnie przeniósł piłkę nad wybiegającym z bramki Kiko Casillą.

W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry Leeds mogło znowu zmniejszyć stratę do jednej bramki i doprowadzić do dogrywki, ale Kelle Roos obronił zarówno strzał Dallasa, jak i dobitkę. W doliczonym czasie gry los Berardiego podzielił Scott Malone i także Derby kończyło to spotkanie w dziesiątkę, ale zdołało utrzymać korzystny wynik i zapewniło sobie prawo gry na Wembley.

Leeds United – Derby County 2:4 (1:1)

1:0 Dallas 24′
1:1 Marriott 45′