LN: Portugalia pierwszym triumfatorem!

Portugalia triumfuje w Lidze Narodów

W finałowym spotkaniu pierwszej edycji Ligi Narodów rozgrywanym na Estadio do Dragao w Porto, Portugalia pokonała Holandię 1:0 – decydującego gola zdobył kwadrans po przerwie Goncalo Guedes.

Na trzy zmiany po zwycięstwie nad Szwajcarią zdecydował się trener Santos – miejsca Pepe, Nevesa i Joao Felixa zajęli Fonte, Pereira i Guedes. Pomarańczowi rozpoczęli dziś za to w identycznym zestawieniu, jak kilka dni temu przeciwko Anglii.

Niestety pierwsza połowa finału na Estadio do Dragao, lekko mówiąc, nie zachwyciła – optyczną i statystyczną przewagę osiągnęli Portugalczycy, jednak nie przełożyło się to w żaden sposób na sytuacje pod bramką Cillessena. W 29. minucie, bramkarz Holendrów pewnie chwycił słaby strzał Fonte po rzucie rożnym, a chwilę później, Cillessen sparował do boku uderzenie Bruno Fernandesa zza pola karnego.

Pięć minut po przerwie, pierwszą interwencję w spotkaniu zanotował Rui Patricio, który w sytuacji sam na sam zatrzymał próbę lobowania w wykonaniu Wijnalduma. Piłkarz Liverpoolu i tak znajdował się w tej sytuacji na spalonym, więc gol i tak nie zostałby uznany.

W 60. minucie, to gospodarze otworzyli jednak wynik – Bernardo Silva zagrał do ustawionego na linii szesnastki Guedesa, który silnym uderzeniem przełamał ręce Cillessena i wyprowadził Portugalię na prowadzenie. Kilka minut później odpowiedzieć próbowali Holendrzy, ale strzał głową Depay’a na raty wybronił Rui Patricio.

Choć w końcówce podopieczni Ronalda Koemana zapędzili się kilkakrotnie pod bramkę Portugalczyków, to nie byli w stanie poważnie przetestować umiejętności Rui Patricio. Wynik nie uległ już zmianie i Portugalia została pierwszym, historycznym triumfatorem Ligi Narodów.

Portugalia – Holandia 1:0 (0:0)

1:0 Guedes 60′

Dumfries, F. de Jong

Portugalia: Patricio – Guerreiro, Fonte, Dias, Semedo – Fernandes (81′ Moutinho), Carvalho (90+3′ Neves), Pereira – B. Silva, Guedes (75′ R. Silva), Ronaldo

Holandia: Cillessen – Blind, van Dijk, de Ligt, Dumfries – Wijnaldum, F. de Jong, de Roon (81′ L. de Jong) – Babel (46′ Promes), Depay, Bergwijn (60′ van de Beek)

Sędzia: Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania)